This is title

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Officiis molestiae laboriosam numquam expedita ullam saepe ipsam, deserunt provident corporis, sit non accusamus maxime, magni nulla quasi iste ipsa architecto? Autem!

راهنمای ایجاد وب سایت

راهنمای ایجاد وب سایت

13 مرداد1395

راهنمای ایجاد وب سایت :

ایجاد وب سایت به مانند راه اندازی یک مغازه، فروشگاه و یا ... می باشد. در این مطلب می خواهیم به زبان ساده بگوییم چگونه می توانیم یک وب سایت ایجاد کنیم و برای شروع باید چه اقداماتی انجام دهیم.
به عنوان مثال فروشگاه شما شامل موارد زیر است :
یک نشانی : به عنوان مثال میدان هروی، خیابان افتخاریان، پلاک 1، واحد3
یک مکان فیزیکی : که می تواند در خیابام میرداماد یا در بازار بزرگ تهران و یا ... باشد.
زیر بنا یا مساحت فروشگاه : 50 متر یا پانصد متر یا ...
معماری و دکوراسیون داخلی : قبل از ساخت بنا ابتدا طراحان و معماران با توجه به سلیقه و نیازمندی های شما اقدام به طراحی یک نقشه می کنند که در این نقشه جایگاه هر چیز مشخص می شود و در نهایت نقشه تحویل سازندگان می شود.
زیر ساخت فروشگاه : ساختمان شما باید طبق یک اصول خاصی ساخته شود. مصالح و وسایلی که در ساخت ساختمان به کار می رود اعم از تیرآهن و آجر و سیمان و ... ، کیفیت آنها و مهندسی که نقشه را پیاده سازی و اجرا می کند، ضد زلزله بودن، ضد نفوذ بودن و ... همگی در ساخت زیر بنای ساختمان مهم هستند.
راهروی ورودی : هر چه تعداد مشتریان شما بیشتر باشد این راهروی ورودی باید عریض تر باشد تا امکان عبور و مرور راحت تر انجام گیرد و از بروز ترافیک سنگین جلوگیری شود.
چیدمان وسایل : هر چه راهروها و رگال ها مرتب تر باشند، مشتریان راحت تر می توانند به جستجو پرداخته و اجناس مورد نظر را راحت تر پیدا می کنند و بعضی کالاها که در معرض دید قرار دارند بیشتر در ذهن مشتریان می مانند.

در ایجاد یک وب سایت هم شما به همین امکانات لازم دارید.
یک نشانی : که کاربران برای هدایت شدن به سمت شما از آن استفاده می کنند. مثلا با وارد کردن آدرس http://www.negingostar.com در مرورگر خود، شما به سایت نگین گستر هدایت می شوید. به این آدرس دامنه (Domain) گفته می شود.
یک مکان فیزیکی : که در وب به آن هاست یا هاستینگ (hosting) می گویند. همانطور که برای یک فروشگاه عادی شما می توانید یک ملک را خریداری کرده یا به صورت کامل اجاره و یا اینکه یک واحد از یک آپارتمان و یا حتی یک اتاق از یک واحد را به صورت سالانه اجاره کنید، در ایجاد وب سایت هم همین گونه است. شما برای میزبانی سایت خود می توانید مانند یک مالک یک سرور اختصاصی برای سایت خود داشته باشید، البته این سرور اختصاصی هزینه بالایی دارد و برای کسب و کارهای بزرگ پیشنهاد می شود و یا می توانید بخشی از یک سرور را و یا حتی یک پلن از یک سرور را اجاره کنید. انتخاب این فضا کلا به محتویات و تعداد کاربران شما  وابسته است.
فضا یا زیر بنا : که به آن (space)  می گویند، بستگی به مقدار محتوای شما در سایت دارد. تمامی مطالب، عکس ها، مقالات، کتب، فایل های ویدئویی و صوتی و یا هر چیز دیگری که شما روی سایت قرار می دهید تمامی آنها فضایی را اشغال می کنند.
معماری و دکوراسیون داخلی : هر ساختمانی پیش از آنکه ساخته شود توسط طراحان گرافیکی و وب مورد بررسی قرار می گیرند و امکان سنجی می شوند. با توجه به سلیقه شما، صنعت مربوط به کسب و کار شما، نیازمندی های شما در سایت، بهترین و ایده آل ترین طرح را برای شما به تصویر می کشند.
زیر ساخت فروشگاه : ساختمان شما باید طبق یک اصول خاصی ساخته شود. مصالح و وسایلی که در ساخت ساختمان به کار می رود اعم از تیرآهن و آجر و سیمان و ... ، کیفیت آنها و مهندسی که نقشه را پیاده سازی و اجرا می کند، ضد زلزله بودن، ضد نفوذ بودن و ... همگی در ساخت زیر بنای ساختمان مهم هستند؛ در ایجاد وب سایت نیز یک گروه که از تحلیل گر سیستم، برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب و ... تشکیل شده به بررسی و آنالیز سیستم می پردازند تا با کمک زبان های برنامه نویسی مختلف شروع به پیاده سازی و عملی نمودن طرحی که طراحان برای شما کشیده اند، می نمایند.
راهروی ورودی : هر چه تعداد کاربران و بازدید کنندگان سایت شما بیشتر باشد شما نیاز به پهنای باند ماهانه بیشتری هستید تا تعداد زیاد کاربران به کندی سرعت و لود نشدن صفحات منجر نشود.
چیدمان وسایل : در بازاریابی تکنیک های متفاوتی وجود دارد. مثلا اجناس برتر و با کیفیت تر و یا اجناسی که بیشترین سوددهی را برای ما به همراه دارند با ترفندی زیرکانه در ورودی ها و یا نقاطی قرار می گیرند که باعث بیشترین جلب توجه کاربر می شوند. در وب هم، چیدمان محصولات و سایت شما باید به گونه ای باشد که کاربر  و موتورهای جستجو وقتی وارد سایت می شوند بتوانند به راحتی به خواسته های خود دست پیدا کنند و محصولات مورد نظر ما در معرض دید اول آنها باشد. ربات های سایت گوگل به دنبال کلمات کلیدی در سایت شما می گردند. شما باید از این لغات به طرز هوشمندانه ای در سایتتان استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر، مطالب مربوط به بهینه سازی موتورهای جست و جو Search Engine Optimaization (SEO) را در همین وب سایت مطالعه فرمایید.
برای ایجاد یک وب سایت، صرفنظر از نوع فعالیت شما، تمامی این اقدامات باید صورت گیرد. اگر شما خواهان امکانات خاصی در وب سایتتان هستید مانند امکان پرداخت آنلاین، فرم های خاص و ... باید در جلسه مشاوره اولیه با گروهی که قصد عقد قرارداد همکاری را دارید، این امکانات را در میان بگذارید. با توجه به کسب و کار شما نیازمندی های شما نیز تغییر می کند. مثلاً امکاناتی که یک انتشارات در سایت نیاز دارد با امکاناتی که یک مووسه آموزشی آنلاین نیاز دارد کاملا متفاوت از هم می باشند. این وب سایت ها باید به صورت اختصاصی برای شما ارائه شوند و مسلماً هزینه آنها با سایت های کوچکتر و جزئی تر نیز متفاوت است.

نویسنده : سارا عارفی کیا