This is title

Lorem ipsum dolor, sit amet consectetur adipisicing elit. Officiis molestiae laboriosam numquam expedita ullam saepe ipsam, deserunt provident corporis, sit non accusamus maxime, magni nulla quasi iste ipsa architecto? Autem!

دبیر شورای عالی فضای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی

7 تیر1391

مرکز ملی فضای مجازی با هدف رصد وضعیت فعلی دستگاه های فعال در کشورو تقسیم کار بین دستگاه های مختلف و نظارت بر فعالیت های فضای مجازی به عنوان مهم ترین فعالیت واولویت کاری ، آغاز به کار کرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی پس از گذشت 3 ماه از تشکیل شورای عالی فضای مجازی درحاشیه اولین نشست خبری خوددر گفت و گو با خراسان از تشکیل مرکز ملی فضای مجازی خبردادو گفت:اساسنامه مرکز ملی فضای مجازی آماده شده است و به زودی در شورای عالی فضای مجازی تصویب می شود.البته مرکز ملی فضای مجازی با وجود تصویب نشدن اساسنامه، کار خود را آغاز کرده است زیرا رئیس مرکز ملی فضای مجازی اختیاراتی دارد که بر اساس آن می تواند اقداماتی را انجام دهد،ما هم بر همین مبنا فعالیت خود را در این مرکز شروع کردیم.دکتر اخوان بهابادی دبیر شورای عالی فضای مجازی ورئیس مرکز ملی فضای مجازی در اولین نشست خبری تبیین سیاست ها ی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به حکم مقام معظم رهبری مبنی بر تشکیل شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد : اولین جلسه این شورا 20 اسفند سال گذشته تشکیل شد و تا کنون 4 جلسه شورای عالی فضای مجازی برگزار شده است. وی ادامه داد : در ترکیب این شورا از ابعاد مختلف حوزه فضای مجازی شامل حوزه محتوایی ، فنی وزیرساختی ، علم وفناوری و حوزه امنیتی افرادی حضور دارند که این ترکیب 20 نفره در شورا نشان می دهد که عزم حاکمیت ونظام جمهوری اسلامی برای ورود مقتدرانه به حوزه فضای مجازی جزم است .وی خاطر نشان کرد : در ابلاغ مقام معظم رهبری پیوست حکمی وجود داشت که شرح سیاست ها و وظایف شورای عالی فضای مجازی نیز در این پیوست مورد اشاره قرار گرفته است که به مرور زمان بخش هایی از این پیوست ارائه می شود.وی همچنین با بیان این که مصوبات شورای عالی فضای مجازی برای تمامی دستگاه ها و قوای سه گانه لازم الاجراست،گفت:مصوبات این شورا پس از تصویب در شورای عالی به تایید مقام معظم رهبری می رسدو سپس به دستگاه ها ابلاغ می شود. دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که در حال حاضر ایران مجازی در حال شکل گیری است ،افزود : در سال های اخیر فضای مجازی به شدت رشد کرده است به نحوی که مقام معظم رهبری در این زمینه تاکید کردند کاری که در حوزه فضای مجازی باید انجام شود معادل انقلاب اسلامی است .

کم کاری برخی دستگاه ها و موازی کاری در عرصه فضای مجازی، 2 دلیل عمده ایجاد شورا

وی با بیان این که کم کاری برخی دستگاه ها و موازی کاری در عرصه فضای مجازی 2دلیل عمده ایجاد شورا ی عالی فضای مجازی بوده است ،تصریح کرد : تا پیش از این دستگاه های مختلفی در کشور در زمینه فضای مجازی فعالیت می کردند در حالی که این فعالیت ها با یکدیگر هم سو نبود بنابراین لازم بود که فرماندهی واحد و متمرکزی ایجاد شود همچنین کم کاری برخی دستگاه ها نیز با عث شده بود تا فعالیت های لازم در این زمینه آن گونه که باید وشاید انجام نشود .

رصد وضعیت فعلی دستگاه های فعال در کشورو تقسیم کار بین دستگاه ها ،2اولویت مهم مرکز فضای مجازی

وی با بیان این که در حال حاضر رصد وضعیت فعلی دستگاه های فعال در کشورو تقسیم کار بین دستگاه ها 2اولویت مهم مرکز ملی فضای مجازی محسوب می شود ،خاطر نشان کرد : در اولین اقدام امروز قصد داریم از فعالیت های برون مرزی از سازمان صدا وسیما بازدید کنیم و از این پس نیز هر هفته از ساز مان ها ی مختلف به صورت مستمر با زدید خواهیم داشت تا به شناخت دقیقی از فعالیت های در حال انجام برسیم وهمچنین در صدد یم بحث تلویزیون تعاملی را در کشور فعال کنیم . دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: در هفته های اخیر و پس از تشکیل این شورا، تریبون ضد انقلاب سعی داشت با خبرپراکنی های مختلف این گونه القا کند که این شورا صرفا با اهداف امنیتی تشکیل شده است اما با مروری کوتاه بر اعضای این شورا به خوبی مشخص می شود که چنین هدفی مدنظر ما نیست و از 20 عضو شورای عالی فضای مجازی تنها 3 عضو جزو مقامات امنیتی و انتظامی محسوب می شوند به عبارت دیگر تنها یک هفتم از اعضای شورا جزو مقامات امنیتی ، نظامی و انتظامی کشور هستند. اخوان همچنین دراین جلسه تاکید کرد که تشکیل و راه اندازی چنین شورایی به معنای حذف بخش خصوصی و سایر بخش های فعال در حوزه فضای مجازی نیست اما با این حال ممکن است تغییراتی در شکل دستگاه های متولی این بخش حاصل شود.

مقابله با حملات سایبری ،هدف مهم شورای عالی فضای مجازی

وی با بیان این که تمرکز برمدیریت در مباحث مربوط به مقابله با حملات سایبری از وظایف مهم شورای عالی فضای مجازی است خاطر نشان کرد : هم زمان با مذاکرات هسته ای ایران در روسیه کشور های معلوم الحال حملات سنگین سایبری را علیه ایران تدارک دیده بودند که در این زمینه کوچک ترین موفقیتی به دست نیاوردند و خوشبختانه تیم ما در شورا موفق شدند در لحظات اولیه این توطئه را شناسایی و خنثی کنند .

بودجه مرکز ملی فضای مجازی تا 2هفته دیگر مشخص می شود

اخوان بهابادی هم چنین در پاسخ به سوالی درباره بودجه مرکز ملی فضای مجازی گفت: با توجه به این که زمان ایجاد مرکز ملی فضای مجازی پس از تصویب لایحه بودجه بوده است ،برای تعیین بودجه این مرکز مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که این کار با هماهنگی دولت و مجلس انجام شودکه تلاش می کنیم ظرف 2 هفته آینده این کار انجام شود.

بررسی طرح شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بررسی موضوع شبکه ملی اطلاعات در شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد : از وزیرارتباطات خواسته ایم طرح شبکه ملی اطلاعات را به شورای عالی فضای مجازی ارائه کنند تا جزئیات آن در مرکز ملی فضای مجازی مورد بررسی قرار گیرد. وی همچنین با بیان این که متاسفانه در حال حاضر در حوزه فضای مجازی به شدت دچار ضعف هستیم ،خاطر نشان کرد : در حال حاضر شبکه های اجتماعی مختلفی در فضای مجازی ایجاد شده ونیز شبکه های مبتنی بر آموزش نیزدر حال شکل گیری است و این می طلبد که ما در بحث تولید محتوا قوی تر عمل کنیم .

اعتراض ایران به حملات سایبری در اجلاس ژنو

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که در حال حاضر به خوبی مشخص است که حملات سایبری علیه ایران توسط چه کشور هایی در حال انجام است، گفت : ما اعتراض رسمی خود را در اجلاس ژنو اعلام کرده ایم وهم اکنون پیگیری های حقوقی در این زمینه در حال انجام است، اما با این وجود در حال حاضر در حال تجهیز وایجاد آمادگی برای مقابله با حملات سایبری هستیم. شایان ذکر است که حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در تاریخ 17 اسفند 90ضمن دستور برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی به ریاست رئیس جمهور، اعضای حقوقی و حقیقی این شورا را تعیین کردند.رهبر انقلاب اسلامی آثار چشمگیر شبکه جهانی اینترنت در ابعاد زندگی فردی و اجتماعی، لزوم برنامه ریزی و هماهنگی به منظور صیانت از آسیب های ناشی از آن و بهره گیری حداکثری از فرصت ها در جهت ارائه خدمات گسترده و مفید به مردم را از دلایل اصلی ضرورت تشکیل شورای عالی فضای مجازی برشمردند و تأکید کردند: این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد کند.